Plecienie lekkoatletyczne - Magdalena Starska

Wernisaż: 2018-04-13 18:00


Wystawa projektu Magdaleny Starskiej pt. „Plecienie lekkoatletyczne”, została zainaugurowana 13.04.o godzinie 18.00 w Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu. Wernisaż nie był typowy - w jego trakcie odbywały się warsztaty rękodzielnicze prowadzone przez artystkę wspólnie z zaproszoną do współpracy Małgorzatą Pietruchą. Około 8 osób wyplatało ze sznurka przedmioty codziennego użytku, które następnie zabrali ze sobą do domu. Następnego dnia, w sobotnie przedpołudnie warsztaty były kontunuowane. 


Wystawa potrwa do 6.05.2018., w jej trakcie odbywać się będą różnorodne wydarzenia. Ekspozycja będzie się zmieniać, ewoluować. W dniu wernisażu było na niej zaledwie kilka przedmiotów, sprzętów – m.in. stół do pracy, narzędzia, rysunki Magdaleny Starskiej stanowiące rodzaj instrukcji obsługi dla uczestników wernisażu i warsztatów.   
Twórczość Magdaleny Starskiej wymyka się jednoznacznym definicjom, z konieczności przyporządkowania można jednak spróbować nazwać to co robi sztuką relacyjną lub performatywną. Niezwykle istotne wydają się być dla niej relacje zachodzące pomiędzy przedmiotami i ludźmi, które dotąd starała się traktować na w swoich działaniach równi. W przypadku nowego projektu „Plecienie lekkoatletyczne”, który dziś inicjujemy, równie ważna jest obecność przedmiotów jak i  wprawiających je w ruchu ludzi. To Państwo nadawać im będą określone znaczenia.  
Motywem przewodnim planowanych w ramach projektu działań będzie plecenie i wyplatanie. Podstawowym budulcem będzie sznurek, który posłuży artystce, jak i wszystkim chętnym aby jej towarzyszyć, do wyplatania i wspólnego tworzenia użytecznych przedmiotów codziennego użytku. 


Na projekt złożą się warsztaty, spotkania, a także akcja performance planowana w przestrzeni Starego Rynku. Wystawa to zatem zaledwie jeden z elementów. Na dzień dzisiejszy to w minimalnym stopniu zaaranżowana przestrzeń, miejsce do działania, pracy koncepcyjnej i w założeniu do wszelkiego rodzaju wymiany… dóbr, umiejętności, opowieści. Wystawa ma mieć charakter procesualny i performatywny, co oznacza, że będzie się zmieniać. Przez najbliższe tygodnie w jej obrębie pojawiać się będą kolejne przedmioty, fotografie, dokumentacja wideo czy rysunki. 
W przypadku tzw. sztuki relacyjnej wystawę można uznać za wartościową właściwie dopiero wtedy gdy uda jej się zbudować cząstkę wspólnoty, choćby tymczasowej.  Dlatego serdecznie zapraszamy Państwa  do włączenia się we współtworzenie projektu, wzięcie udziału w organizowanych w ramach projektu warsztatach i akcji performance.  

 


Fotorelacja

Galeria prac


Powrót