École de Paris

14 maja - 24 maja 2018


Prace, na pierwszą w Polsce aukcję École de Paris, kompletowano przez lata. Zebrano dzieła, które stanowią przekrój twórczości najwybitniejszych twórców paryskiej bohemy artystycznej w tym m.in. Kislinga, Gottlieba, Meli Muter czy Henryka Haydena. Poprzedzające aukcję spotkanie z najbardziej znanymi w Polsce kolekcjonerami Szkoły Paryskiej – Markiem Roeflerem oraz Wojciechem Fibakiem odbędzie się w czwartek 17 maja o godz. 19 w DESA Unicum.

 

Wojciech Fibak był pierwszym kolekcjonerem Szkoły Paryskiej w Polsce. W jego kolekcji znajdowało się kilkaset obrazów, które zdobiły ściany największych muzeów w kraju. Marek Roefler – zainspirowany kolekcją Fibaka, na początku lat 90-tych zainteresował się twórczością paryskiej bohemy. Dziś jest właścicielem największej w Polsce kolekcji École de Paris. Fundatorem i założycielem prywatnego muzeum sztuki Villa la Fleur w Konstancinie.
 Na spotkaniu kolekcjonerzy opowiedzą o najwybitniejszych artystach epoki oraz przyczynach wzmożonego zainteresowania  École de Paris na rynku sztuki. 

 

Jednym z najważniejszych twórców Szkoły Paryskiej jest Mojżesz Kisling, nazywany „księciem Montparanasse'u”. Był czas, że artysta cieszył się we Francji większą popularnością niż Picasso. O jego pijackich ekscesach pisały się nie tylko francuskie brukowce, malarz był też stałym bywalcem rubryki towarzyskiej Vogue'a. Do jego pracowni ściągała paryska bohema – Pablo Picasso, Diego Rivera, Charlie Chaplin, Marc Chagall, Ernest Hemingway, Henry Miller i Amedeo Modigliani. Na wystawie pojawią się aż cztery prace Kislinga, w tym kultowa „Mona Luisa”. Ikoniczna „Giaconda” Leonarda da Vinci zniknęła w biały dzień z Luwru w 1911 roku. Historia kradzieży wstrząsnęła Paryżem aż do jego fundamentów, a miasto przez długi czas żyło poszukiwaniami obrazu.

 

Na aukcji znajdą się także wybitne prace m.in. Leopolda Gottlieba, Meli Muter, Henryka Haydena czy Jakuba Zuckera. Dziś, mówiąc o kręgach École de Paris, wymienia się ok. 150 nazwisk, w rzeczywistości artystów zjeżdżających do stolicy Francji były tysiące. Na wystawie zaprezentowanych zostanie 61 dzieł autorstwa 36 artystów, którzy aktywnie współtworzyli scenę artystyczną Montparnasse’u pierwszych dekad XX wieku.

 

Spotkanie z Wojciechem Fibakiem i Markiem Roeflerem: 17 maja 2018, godz. 19, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa

 

Aukcja École de Paris: 24 maja 2018, godz.19, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa

Wystawa obiektów: 14-24 maja 2018, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa Warszawa, wstęp wolny

 


Galeria prac


Powrót