Marek Sobczyk - 230 x 180

09 stycznia - 11 lutego 2018


Złożona tematyka oraz inteligentne, nierzadko cyniczne komentarze, to znak rozpoznawczy twórczości Marka Sobczyka. Artysta jest jednym z najważniejszych współczesnych malarzy, współzałożycielem legendarnej Gruppy, projektantem, teoretykiem i pedagogiem.

Na wystawie pokazywane są jedne z najnowszych obrazów artysty - zdecydowana większość realizacji pochodzi z lat 2016-2017. Ekspozycja składa się przede wszystkim z monumentalnych kompozycji, co zostało przewrotnie podkreślone przez tytuł wystawy.

Sobczyk zręcznie przeplata wyraziste cytaty z popkultury z fragmentami swoistych rekonstrukcji arcydzieł światowego malarstwa, zasłyszanymi strzępami rozmów, internetowych komentarzy czy krytyką lokalnej polityki. Twórca z niezwykłą lekkością żongluje sloganami i hasłami, które umieszcza bezpośrednio w malarskiej kompozycji.

Złożoność treści, zaskakujące zestawienia i wielowątkowość motywów sprawia, że dzieła stanowią intrygujące zespoły kodów i znaków, będących rebusem gotowym do odczytania przez odbiorcę. Prace artysty można oglądać w kolekcjach polskich muzeów, nieczęsto jednak prezentowane są w przestrzeniach komercyjnych. Tym razem wystawę tak znakomitego twórcy zorganizoała jedna z najmłodszych warszawskich galerii.
Powrót